James Lankford | Republican U.S. Senator from Oklahoma

Senator James Lankford attending a Homeland Security hearing on May 25, 2018.Senator James Lankford attending a Homeland Security hearing on May 25, 2018.By: United States Senate

James Lankford Contact & Bio Information

James Lankford
Born 03/04/1968 (Age 52)
Religion:Baptist

James Lankford Congress Details

Years in Congress: 01/03/2011 - Present
Committees On: Budget & Oversight & Government Reform

James Lankford History

U.S. Senator from Oklahoma (01/03/2015 - Present)
U.S. Representative from Oklahoma (01/03/2011 - 01/03/2015)
College Attended: Southwestern Baptist Theological ('94) & Texas ('90)
Degrees Earned: Masters Degree Religion (94) & Bachelors Degree Education (90)
Prior Occupations: Missionary